Кина производи приближно 35-40 милиона метричких тона нерђајућег челика годишње – отприлике 55-60% светске производње. У оквиру ове огромне производње, квалитет производа драматично варира. Намотај од нерђајућег челика 304 из млина Тиер 1 и а304 цоилса Нивоа 4 ре-ваљка могу да носе исту ознаку, али њихов стварни учинак у раду са корозијом може бити различит.
Међународни купци који не разумеју систем нивоа изложени су трима специфичним ризицима: (1) пријем материјала који не испуњава АСТМ/ЕН ограничења састава; (2) пријем материјала са површинским или димензионалним дефектима који повећавају цену израде; и (3) примање материјала са неадекватним или фалсификованим сертификатима, стварајући усклађеност и изложеност одговорности.

Овај чланак објашњава четворо-систем који користе професионалци у индустрији за процену кинеског нерђајућег челика. То није критика кинеске производње - Кина производи неке од најбољих нерђајућих челика на свету. То је водич за доношење информисаних одлука о набавкама.
Четворостепени{0}}систем квалитета: потпуни преглед
Професионалци у индустрији који организују набавке из Кине обично користе четворо-слојну класификацију. Ови нивои нису званични стандарди - већ су практичне класификације које су развили искусни купци, инспектори и инжењерске компаније.
|
Тиер |
Типична цена у односу на ЕУ/САД |
Милл Типес |
Цертифицатион |
Најбоље за |
|
Ниво 1 (премиум) |
+0% до +15% |
Државни{0}}мега{1}}млинови; врхунски приватни млинови |
ЕН 10204 3.1/3.2; пуна следљивост |
Цритицал сервице; посуде под притиском; храна/фарма; извоз у ЕУ/САД |
|
Ниво 2 (Стандард) |
−5% до −15% |
Велики приватни млинови; основане регионалне воденице |
ЕН 10204 3.1 типично; неки 2.2 |
Општа служба против корозије; структурални; не-критични цевовод; кошта{1}}осетљиви пројекти |
|
Ниво 3 (економија) |
−15% до −30% |
Средњи млинови; трговачка предузећа са млинским уговорима |
СР 10204 2.2 или 3.1 (провери аутентичност) |
Није{0}}критичан; декоративни; архитектонски (не-приморски); унутрашње уоквиривање |
|
Ниво 4 (ризично) |
−30% до −50% |
Мали ре{0}}ваљци; трговци; непознато порекло |
Често недостаје или фалсификован; нема ЕН 10204 |
Не препоручује се за било коју техничку примену; декоративни само на сопствену одговорност |
Ниво 1: Премиум Миллс - Светски-Квалитет
Млинови првог реда су гиганти кинеске производње нерђајућег челика. Они управљају интегрисаном челичаном са потпуном следљивошћу, сопственим-хемијским лабораторијама и сертификатом који испуњава или превазилази међународне стандарде.
Листа млинова нивоа 1 (главни произвођачи)
|
Милл Наме |
Локација |
Власништво |
Кључни производи |
Годишњи капацитет (кт) |
Извозна тржишта |
|
Баостеел (Баову) нерђајући |
Шангај, Фуџиан |
Државно{0}}у власништву (ДП) |
Сви разреди; 300/400 серија; дуплек |
2,000+ |
Глобал; ЕУ, САД, Јапан, СЕА |
|
ТИСЦО (Таииуан Ирон & Стеел) |
Сханки |
Државно{0}}у власништву (ДП) |
Сви разреди; премијерна серија 300 |
4,500+ |
Глобал; премијум препознатљивост бренда |
|
ЈИСЦО (Јиукуан Ирон & Стеел) |
Гансу |
Државно{0}}у власништву (ДП) |
Сви разреди; јак у 300/400 |
3,000+ |
Глобал; Блиски исток, Европа |
|
Тсингшан (Цхолдинг) |
Зхејианг |
Приватни (највећи) |
Сви разреди; 300/400; дуплек |
12,000+ |
Глобал; највећи светски произвођач нерђајућег челика |
|
ПОСЦО Кина (Зхангјиаганг) |
Јиангсу |
Кореја/Кина ЈВ |
Сви разреди; аутомобилски; 300 серија |
1,800+ |
Глобал; аутомобилски, врхунски{0}}уређај |
|
Лиско (Лианзхонг) |
Гуангдонг |
Тајван/Кина ЈВ |
200/300 серија; декоративни |
800+ |
СЕА, Блиски исток, Африка |
|
Нингбо Баоии |
Зхејианг |
Приватно (Квалитет 1. нивоа) |
легура никла; специјалистичке оцене |
200+ |
Глобал; специјалиста за легуре никла |
|
Ионгкинг специјални материјали |
Зхејианг |
Приватно (премиум) |
Шипка, жица, специјални разреди |
500+ |
Глобал; специјалне апликације |
|
Јиули (Зхејианг Јиули) |
Зхејианг |
Приватно (премиум) |
Специјалиста за цеви и цеви |
800+ |
Глобал; потисне цеви и цеви |
Карактеристике квалитета за ниво 1
|
Димензија квалитета |
Тиер 1 Перформанце |
Типичан резултат теста |
Међународни еквивалент |
|
Хемијски састав (у оквиру АСТМ) |
100% у границама толеранције |
Ц: ±0,005%; Цр/Ни: ±0,1% |
ЕУ/САД/Јапан стандард за млин |
|
Механичка својства (у оквиру АСТМ) |
100% у границама толеранције |
УТС: ±10 МПа од спец минимума |
ЕУ/САД/Јапан стандард за млин |
|
Завршна обрада (2Б, бр.4) |
Одлично; доследан |
Ра: 0,1-0,3 μм (2Б) |
ЕУ/САД/Јапан стандард за млин |
|
Толеранција димензија (дебљина) |
Надмашује АСТМ А480 |
+0/-5% номиналног (у односу на АСТМ +0/-12,5%) |
Боље од АСТМ А480 |
|
Сертификација (ЕН 10204) |
Стандардни тип 3.1; Доступан тип 3.2 |
Потпуно специфична за топлоту{0}}; Доступан је-сведок треће стране |
ЕУ/САД/Јапан стандард за млин |
|
Следљивост (загревање до завојнице) |
100% следљиво |
Ознака завојнице + дигитални записи |
ЕУ/САД/Јапан стандард за млин |
|
ПМИ верификација (у-милиону) |
100% ПМИ на критичним оценама |
КСРФ или ОЕС према АСТМ Е1621 |
ЕУ/САД/Јапан стандард за млин |
|
Испитивање интергрануларне корозије |
Доступно на захтев |
А262 Вежба Ц или Г28 Метод А |
ЕУ/САД/Јапан стандард за млин |
Ниво 2: Стандардни млин - Добра вредност за не-услуге које нису кључне
Тиер 2 млинови су велики, етаблирани произвођачи који испуњавају АСТМ/ЕН стандарде, али могу имати нешто више варијабилности у завршној обради површине, толеранцији димензија или комплетности сертификата. Материјал из Тиер 2 млинова је погодан за већину општих примена против корозије, али га треба проверити са ПМИ и прегледом сертификата пре критичне употребе.
|
Димензија квалитета |
Тиер 2 Перформанце |
Ниво ризика |
Ублажавање |
|
Хемијски састав |
95-98% унутар АСТМ толеранције |
Ниско |
Преглед сертификата млина; ПМИ верификација |
|
Механичке особине |
98%+ унутар АСТМ толеранције |
Ниско |
Прегледајте сертификат млина |
|
Завршна обрада |
Добро; повремени трагови ваљака или огреботине |
Умерено |
Визуелни преглед; одбити не-у складу |
|
Толеранција димензија |
Задовољава стандард АСТМ А480 |
Ниско |
Проверити на долазној инспекцији |
|
Цертифицатион |
ЕН 10204 Тип 3.1 (проверити аутентичност) |
Умерено |
Унакрсна{0}}провера са млином; захтевајте дигитално потписане сертификате |
|
Следљивост |
Праћење{0}}на нивоу завојнице |
Умерено |
Затражите мапирање топлоте-за-калем од добављача |
|
ПМИ верификација |
Не изводи увек млин |
Умерено |
Наведите 100% ПМИ на наруџбини |
|
Цена у односу на ниво 1 |
−5% до −15% |
N/A |
N/A |
Ниво 3: Ецономи Миллс - мерљиви ризик квалитета
Ниво 3 представља материјал из средњих-млинова, трговачких компанија које склапају уговоре са више фабрика или регионалних произвођача који немају потпуно интегрисане системе квалитета. Кључни ризик са материјалом Нивоа 3 је недоследност - један калем може да задовољи АСТМ, други можда не. Сертификати могу бити генерички (Тип 2.2) или сумњиве аутентичности.

|
Димензија квалитета |
Ниво 3 Перформансе |
Ниво ризика |
Препорука |
|
Хемијски састав |
85-92% унутар АСТМ толеранције |
Висока - неки намотаји ван спецификација |
УВЕК ПМИ пре употребе; одбацити ако је ван спец |
|
Механичке особине |
90-95% унутар АСТМ толеранције |
Умерено-Висока |
Провери на сертификату млина; испитивање узорка |
|
Завршна обрада |
Вариабле; трагови ваљака, честе огреботине |
Умерено |
Визуелни преглед; може захтевати додатну обраду површине |
|
Толеранција димензија |
Може премашити допуштење АСТМ А480 |
Умерено |
Измерите дебљину на више тачака пре израде |
|
Цертифицатион |
Тип 2.2 уобичајен; Тип 3.1 сумњиве аутентичности |
Високо |
Унакрсна{0}}провера са млином; затражите дигитално верификоване сертификате |
|
Следљивост |
Лимитед; ознака завојнице можда неће одговарати топлоти |
Високо |
Захтевати топлотни сертификат за млин; ПМИ сав долазни материјал |
|
ПМИ верификација |
Не изводи га млин или трговац |
�� Високо |
ОБАВЕЗНО пре сваке употребе |
|
Цена у односу на ниво 1 |
−15% до −30% |
N/A |
Уштеде у цени могу се надокнадити трошковима прегледа и одбијања |
Ниво 4: Висок-Материјал високог ризика - Не препоручује се
Материјал 4. нивоа долази од малих ре-ваљака, трговаца који потичу из непознатог порекла или фабрика који немају АСТМ/ЕН акредитацију. Овај материјал носи озбиљан ризик по квалитету: хемија може бити изван АСТМ граница, површински дефекти су уобичајени, толеранције димензија се не контролишу, а сертификат често недостаје или је фалсификован.
Неки материјал Нивоа 4 је заиста нерђајући челик „304“ -, али се производи од отпада који садржи прекомерне заостале елементе (Цу, Сн, Пб) који смањују отпорност на корозију. Други материјал Нивоа 4 може бити „серија 200“ (замењена манганом-, нижи никл) који се продаје као „серија 300“ -, облик економског фалсификовања који смањује отпорност на корозију за 30-50%.
|
Врста ризика |
Типично питање за ниво 4 |
Метода детекције |
Последица ако није откривена |
|
Хемија ван АСТМ спецификације |
Цр: 16-17% (уместо 18-20%); Ни: 5-6% (уместо 8-10,5%) |
ПМИ (КСРФ) |
Јако смањена отпорност на корозију; рани неуспех |
|
200 серија продата као 300 серија |
Мн: 5-8% (вс.<2% in 300 series); Ni: 1-3% |
ПМИ + Ни-специфичан тест |
30-50% смањење отпорности на корозију |
|
Прекомерни заостали елементи |
Cu >1%, Sn >0.5%, Pb >0,05% (од отпада) |
Пуна спектрометрија (ОЕС) |
Питтинг цорросион; ИГЦ осетљивост |
|
Недостаје или фалсификован сертификат |
бр. ЕН 10204; или очигледан фалсификат |
Контактирајте млин да проверите број сертификата |
Нема следљивости; изложеност одговорности |
|
Површински дефекти |
Трагови котрљања, огреботине, оксидни каменац, ламинација |
Визуелни преглед |
Повећани трошкови производње; може бити одбијен |
|
Димензијска не{0}}усклађеност |
Дебљина -20% до -30% у односу на номиналну |
Мерење микрометара |
Проблеми{0}}прилагођавања; ризик од притиска танких{1}}зина |
|
Проблеми са заваривањем |
C: >0.08% (not L-grade); S, P >0.03% |
Испитивање поступка заваривања |
Пукотине завара; ИГЦ у ХАЗ |
Како идентификовати ниво на наруџбини
Најважније правило: НИКАДА не пишите наруџбеницу која каже само "304 лим од нерђајућег челика" или "316Л цев." Ово омогућава добављачу да испуни поруџбину са било којим нивоом - укључујући ниво 3 или ниво 4. Увек наведите назив фабрике или захтевајте одређени ниво.
|
Метод |
Шта написати на ПО |
Ефикасност |
Напомене |
|
Наведите назив млина |
„Баостеел 304/304Л, УНС С30403, завршетак 2Б“ |
�� Најефикаснији |
Браве у нивоу 1; добављач не може заменити |
|
Наведите захтев за ниво |
„Само млин првог нивоа; Баостеел / ТИСЦО / ЈИСЦО / Тсингсхан" |
�� Ефективно |
Омогућава замену у млину, али унутар нивоа 1 |
|
Наведите услове за сертификацију |
„ЕН 10204 Тип 3.1 од Тиер 1 млин; потребан је дигитални потпис“ |
�� Ефективно |
Приморава добављача на извор са нивоа 1 |
|
Наведите ПМИ захтев |
„Потребан је 100% ПМИ пре испоруке; КСРФ извештај са сваким намотајем“ |
�� Ефективно |
Детектује замену нивоа 3/4 |
|
Наведите стандард површине |
"Surface per ASTM A480; no roller marks, scratches >2мм" |
�� Умерено |
Субјецтиве; захтева инспекцију |
|
Није наведена млин |
„304/304Л, завршетак 2Б“ |
�� Неефикасно |
Добављач може користити било који ниво; цена ће покретати избор |
Многе наруџбенице укључују фразу „или еквивалент“ након навођења назива фабрике. На пример: „Баостеел 304Л или еквивалент.“ Овај језик ствара рупу: добављач може да предложи било који млин који сматра „еквивалентним“ - и његова дефиниција еквивалента може бити веома различита од ваше.
Најбоља пракса: избегавајте „или еквивалент“ за млинове нивоа 1. Ако морате да дозволите алтернативе, експлицитно наведите прихватљиве алтернативе: „Само Баостеел, ТИСЦО или ЈИСЦО - нема других фабрика без претходног писменог одобрења купца.“
Цена у односу на квалитет: стварање пословног случаја за ниво 1
Многи тимови за набавку подразумевају најнижу цену без узимања у обзир укупних трошкова власништва. Следећа анализа показује зашто је материјал првог реда често најисплативији-избор када се узму у обзир сви трошкови.
|
Цост Елемент |
Ниво 1 |
Ниво 2 |
Ниво 3 |
Ниво 4 |
|
Цена материјала (основна вредност) |
100% (референца) |
85-95% |
70-85% |
50-70% |
|
ПМИ / улазна инспекција |
0.5-1.0% |
1.0-2.0% |
2.0-5.0% |
5,0-10,0% (често одбијено) |
|
Прерада површине (ако је потребно) |
0% (ретко) |
1-3% |
3-8% |
8-20% (често се одбија) |
|
Верификација сертификата |
0,1% (дигитално) |
0,5% (ручна провера) |
1,0% (опширно) |
2,0% (може бити фалсификовано) |
|
Цена замене (ако није успела) |
0% (ретко) |
2-5% (повремено) |
10-25% (мерљив ризик) |
50-200% (велика вероватноћа квара) |
|
Укупни трошкови (процењени) |
100.6-101.1% |
89.5-105.0% |
86.0-123.0% |
60.0-202.0% |
|
Препорука{0}}прилагођена ризику |
Увек препоручујем |
Само није{0}}критично |
Само без{0}}корозије |
Не препоручује се |
Често постављана питања (ФАК)
П: Да ли је сав кинески нерђајући челик ниског квалитета?
О: Не. Кинески нерђајући челик Тиер 1 (Баостеел, ТИСЦО, ЈИСЦО, Тсингсхан) је еквивалентан пореклу из ЕУ/САД/Јапана у свакој мерљивој димензији. Кина производи неке од најбољих нерђајућих челика на свету. Проблем квалитета се јавља само са материјалом Нивоа 3 и Тиер 4.
П: Могу ли да користим материјал Тиер 2 да уштедим трошкове?
О: Да, за апликације које нису-критичне: структурална, не-корозивна окружења, декоративна (не-обална) и унутрашње уоквиривање. Никада немојте користити ниво 2 за храну/фармацеутику, посуде под притиском или услуге које су од кључне важности за корозију{5}}без додатне провере (ПМИ, аутентификација сертификата, површинска инспекција).
П: Шта је најбоља ствар да ставим на своју поруџбину да бих осигурао квалитет?
О: Наведите назив млина. "Баостеел 304Л" је недвосмислен. "304Л нерђајући челик" није. Ако не можете да наведете назив млина, захтевајте „Само млин првог нивоа“ и наведите 3-4 прихватљива млин.
П: Како да проверим да ли је сертификат млина аутентичан?
О: Контактирајте канцеларију за продају или квалитет млина и замолите их да верификују број сертификата. Млинови нивоа 1 то могу брзо да ураде. Ако добављач не може да обезбеди дигитално потписан сертификат из млина, будите сумњичави.
П: Шта је "200 серија" и зашто је лоша?
О: Нерђајући челик серије 200 (нпр. ЈИС СУС 201) замењује манган за никл да би смањио трошкове. Има 30-50% мању отпорност на корозију од серије 300. Неки неетички добављачи продају серију 200 као „304“ – ПМИ то открива јер серија 200 има 1-3% Ни у односу на. 8%+ за 304.
П: Да ли ми је потребан инспектор{0}}треће стране (СГС, БВ, ТУВ)?
О: За материјал Тиер 1: није обавезно, али се препоручује за велике поруџбине. За ниво 2: препоручује се. За ниво 3: ОБАВЕЗНО. За ниво 4: не препоручује се јер не би требало да купујете материјал за ниво 4. Инспекција-треће стране открива-неусаглашени материјал ПРЕ него што напусти млин.
П: Могу ли да посетим млин пре него што дам велику наруџбу?
О: Да, и топло се препоручује за поруџбине изнад 100.000 долара. Тиер 1 млинови поздрављају посете купаца и имају наменске тимове за извозну продају. Ако добављач одбије да открије назив фабрике или одбије посету фабрици, то је црвена заставица.
П: Да ли је „Маде ин Цхина“ црвена застава за нерђајући челик?
О: Не. „Произведено у Кини“ покрива материјал првог нивоа који је-светске класе. Црвена заставица није земља порекла -, већ одсуство назива фабрике, сертификата и ПМИ-а на поруџбини. Наруџбина на којој пише „Баостеел 316Л, ЕН 10204 Тип 3.1, 100% ПМИ“ је безбедна без обзира на земљу порекла.
